انگلیس

چلسی چگونه قهرمان لیگ برتر شد؟

فوتبال ترایب- یک نقل قول معروف از بیل شنکلی، مربی افسانه ای لیورپول، در مورد شرایط موفقیت یک تیم وجود دارد. البته این جمله از خود او نیست اما تکرار آن توسط شنکلی، آن را به یک قانون تبدیل کرد؛ اینکه یک مربی برای ساختن یک تیم نیاز دارد تا 8 نفر پیانو را حمل کنند و سه نفر هم پیانو بزنند.

آنتونیو کونته هم از همین قانون پیروی کرد و علی رغم اینکه در فوتبال مدرن مربیان سعی می کنند تا از هر 18 بازیکن شان استفاده کنند، اما سه نوازنده کونته ، ادن هازارد، دیگو کاستا و پدرو بودند که کمک کردند تا چلسی به شکوفایی برسد.

این خبر بدی برای اسکار، ویلیان و سسک فابرگاس بود و خبری خوب برای رومن آبراموویچ  و اتفاقی که مطمئنا می تواند به فوتبال انگلیس کمک کند. اما پنجمین قهرمانی چلسی در لیگ برتر در دوران آبراموویچ چگونه رقم خورد:

آرسنال 3-0 چلسی

یک نتیجه تلخ اما هوشیارکننده برای تغییرات تیم کونته. یک شکست سنگین در دربی و سومین دیدار پیاپی بدون پیروزی. چلسی بعد از این دیدار، با 10 امتیاز از 6 بازی، در رتبه هشتم قرار داشت؛ 8 امتیاز پشت سر منچسترسیتی صدرنشین.

در نیمه دوم همان دیدار مقابل آرسنال بود که کونته به دفاع سه نفره روی آورد و در چند ملاقات با رومن آبراموویچ که چندان هم دوستانه نبود، نظراتش را به مالک روس منتقل کرد. با حمایت آبراموویچ، تغییرات کونته اعمال شد.

جان تری، برانیسلاو ایوانوویچ، اسکار و جان اوبی میکل دیگر در ترکیب اصلی قرار نگرفتند و سه تا از آنها در ژانویه فروخته شدند. جان تری هم در پایان فصل استمفوردبریج را ترک می کند.

تغییرات تاکتیکی

بدون خرید داوید لوئیز و مارکوس آلونسو در آخرین روزهای بازار نقل و انتقالات، کونته نمی توانست تغییرات تاکتیکی مورد نظرش و استفاده از سه مدافع را به اجرا بگذارد.

چلسی در تابستان گذشته هافبک میانی نخرید اما آنها می دانستند کونته از آنها چه می خواهد؛ هرچند در آن زمان پرداخت 30 میلیون یورو برای خرید آلونسو از فیورنتینا، به نظر ولخرجی می رسید.

اما بعد از به ثمر رساندن 6 گل در 34 بازی درخشان، آلونسو نشان داد که ارزش این مبلغ را داشته است. لوئیز هم نقش مهمی در استحکام خط دفاعی چلسی داشت. در سمت راست، کونته از ویکتور موزس به عنوان یک بال استفاده کرد.

گری کیهیل و سزار آزپلیکوئتا هم مسئولیت های شان را بدون نقص و عالی به اجرا گذاشتند. تاثیر این تغییرات خیره کننده بود.

خوش شانس ها

سیزده پیروزی پیاپی یک رکورد جدید را رقم زد و پیروزی پیاپی مقابل لسترسیتی، منچستریونایتد و اورتون، چهره جدید چلسی را به حریفان نشان داد.

پیروزی 4-0 مقابل منچستریونایتد، یاد ژوزه مورینیو را از ذهن هواداران پاک کرد و آغاز یک عصر تازه را در استمفوردبریج رقم زد. آقای خاص هم این را وقتی فهمید که هواداران چلسی به جای نام او، نام کونته را فریاد زدند.

چلسی در ماه های اکتبر، نووامبر و دسامبر، حتی یک امتیاز هم از دست نداد. آنها با پیروزی 1-0 مقابل میدلزبورو در ماه نووامبر، به صدر جدول رفتند و تا پایان سال 2016، فاصله شان با تیم دوم را به 6 امتیاز افزایش دادند. روند شکست ناپذیری آبی ها در ماه ژانویه و با شکست مقابل تاتنهام به پایان رسید اما آنها هرگز صدر جدول را از دست ندادند.

نواختن پیانو

در سیستم جدید، هازارد وظایف دفاعی هم برعهده داشت و در سمت چپ، کمی به مرکز زمین متمایل می شد. او در 10 دیدار بین ماه های اکتبر تا دسامبر، این ستاره بلژیکی 7 گل زد.

کونته سرعت بالا پدرو را به ضربات آزاد دقیق ویلیان ترجیح داد و وظیفه گلزنی هم به دوش دیگو کاستا افتاد، گل هایی که بیشتر آنها پیش از ورود به سال 2017 زده شد.

فابرگاس که علی رغم نیمکت نشینی، علاقه ای به ترم چلسی نداشت، شکایتی هم نکرد و در مقابل با تلاش بیشتر، آمادگی اش را بالاتر برد و به یک سرمایه بزرگ برای کونته تبدیل شد. معمولا زمانی که چلسی نمی توانست از سد یک خط دفاعی سرسخت عبور کند، او اولین گزینه کونته برای ورود به زمین بود.

گاهی اوقات وقتی چلسی به دنبال حفظ مالکیت توپ بود و قدرت بدنی نمانیا ماتیچ کمتر نیاز بود ، فابرگاس در ترکیب اصلی قرار می گرفت.

حمل کننده های پیانو

چلسی مورینیو، تیمی که او در سال 2004  ساخت و به لطف حضور بازیکنانی مانند جان تری، فرانک لمپارد، دیدیه دروگبا و پتر چک تا زمان بازگشت او در 2013 پا برجا بود، با قدرت ذهنی اش شناخته می شد.

کونته هم برای رسیدن به موفقیت، چنین اطمینان درونی و اعتماد به نفسی را در تیمش ایجاد کرد. به طوری که آنها بعد از شکست مقابل تاتنهام، مقابل لسترسیتی 3-0 به پیروزی رسیدند، بعد از  شکست غیرمنظتره برابر کریستال پالاس، منچسترسیتی را بردند و بعد از باخت برابر منچستریونایتد، در نیمه نهایی جام حذفی به پیروزی رسیدند.

تیبو کورتوا هم در لحظات حساس به کمک تیم آمد؛ از جمله در پیروزی 1-0 مقابل ساندرلند در ماه دسامبر که یک فرصت عالی را از پاتریک فن آنهولت گرفت. او احتمالا بهترین فصلش را در چلسی سپری کرد.

گل پیروزی خش کیهیل مقابل استوک در ماه مارس، لحظه ای بود که برتری ذهنی تیم قهرمان را نشان داد. او نه تنها بازوبند کاپیتانی را از جان تری گرفت که مانند او در لحظات حساس برای چلسی گلزنی کرد.

انگولو کانته

شاید بهترین خرید چلسی در تابستان گذشته. او با بازی های خوبش، عنوان بهترین بازیکن فصل از نگاه بازیکنان و همچنین نویسندگان ورزشی را به دست آورد. فرم او با تغییر سیستم تیم به 1-2-4-3 بهتر شد و به جای اینکه تنها در مقابل خط دفاعی بازی کند، مانند زمان حضور در لسترسیتی می توانست به همه جای زمین سرک بکشد.

نیمه نهایی جام حذفی

تاتنهام با 9 پیروزی پیاپی، فاصله در صدر جدول را به 4 امتیاز کاهش داده بود و تنها مانع بر سر راه قهرمانی چلسی در لیگ برتر به نظر می رسد. در چنین شرایطی دو تیم در نیمه نهایی جام حذفی مقابل هم قرار گرفتند.

اما در روزی که کونته، کیهیل را در اختیار نداشت، هازارد و کاستا را هم در ترکیب اصلی قرار نداد اما در نهایت توانست با فرستادن این دو و فابرگاس به عنوان بازیکن جانشین، به پیروزی درخشان 4-2 برسد.

با این پیروزی، چلسی آمادگی و اعتماد به نفسش را به رخ حریف کشید و توانست تا قهرمانی پیش برود.

عامل کونته

غیرممکن است که تاثیر کونته را در قهرمانی چلسی نادیده بگیریم. آبراموویچ به تاکتیک های او اطمینان کرد و این مربی ایتالیایی هم توانست تیمی که در مقابل مورینیو شورش کرده بود را به خوبی کنترل کند.

او بازیکنان ذخیره را هم به خوبی از خودش راضی نگه داشت و باعث شد تا آنها به سرنوشت تیم علاقه مند بمانند.

هواداران چلسی هم عاشق واکنش های احساسی او در کنار زمین شدند؛ اشتیاقی که در نهایت به قهرمانی آبی ها منجر شد.