پرسپولیس

گزارش گاردین از پاس گل های عیلرضا بیرانوند

فوتبال ترایب- نشریه گاردین در گزارشی جالب به دروازه بان هایی پرداخته که موفق شده اند پاس گل بدهند. یکی از دروازه بان هایی که در این گزارش به آنها اشاره شده،علیرضا بیرانوند، دروازه بان پرسپولیس است که در زمان حضور نفت تهران، موفق شده بود در دیدار مقابل تراکتورسازی پاس گل بدهد. گاردین در مورد دروازه بان ملی پوش ایرانی نوشت:

علیرضا بیرانوند (نفت تهران 2-1 تراکتورسازی؛ نووامبر 2014)

علیرضا بیرانوند در ایران یک دروازه بان ناشناخته نیست. نمایش های او در ترکیب نفت تهران به اندازه ای خوب بود که در فصل 15-2014 در تیم منتخب فصل قرار گرفت. اما او یک اسلحه مخفی هم دارد. او می تواند توپ را به اندازه ای پرتاب کند که خیلی ها حتی با شوت هم نمی توانند به آن اندازه توپ را بفرستند.

هرچند پاس گل دادن یک دروازه بان خیلی اتفاق نمی افتد، اما در فصل 15-2014 او دو پاس گل در دو بازی داد؛ یک بار با یک شوت بلند و دیگر با یک پرتاب دست خارق العاده.

پاس گل دوم او در دیدار مقابل پرسپولیس بود. پرتاب او به محوطه جریمه حریف رسید و نیلسون، دروازه بان برزیلی پرسپولیس وسوسه شد که برای مهار آن از درواز خارج شود اما امیر ارسلان مطهری موفق با ضربه سر توپ را به تبدیل به گل کند. این گل که در دقایق پایانی به ثمر رسید، به تساوی 1-1 منجر شد.

اما پاس گل اول او در لحظه ای رقم خورد تا همه را شوکه کرد. در حالی که یک ساعت و سی و چهار دقیقه و بیست و پنج ثانیه از بازی سپری شده بود.

تراکتورسازی صاحب یک ضربه کرنر شد. آن را کوتاه کردند و سپس یک ارسال بد، باعث شد تا بیراوند صاحب توپ شود. او بدون تعلل، تا خط محوطه جریمه جلو رفت و با دست راست توپ را پرتاب کرد. غلامرضا رضایی که تنها بازیکن نفت در زمین حریف بود، خود را به توپ رساند و دو مدافع هم تعقیبش می کردند.  رضایی از همان جا با یک ضربه والی تماشایی، دروازه حامد لک را باز کرد.

بیرانوند چند ماه بعد برای اولین بار به تیم ملی ایران دعوت شد و به تازگی هم به دروازه بان اول ایران تبدیل شد؛ هرچند دیگر پاس گلی هم تیمی هایش نداد.

دیگر دروازه بان هایی که در این گزارش به آنها اشاره شده دیو بیزنت (دربی 4-6 چلسی؛ دسامبر 1990)، پکی بونر و هانس فن بروکلن (جمهوری ایرلند1-1 هلند؛ ژوئن 1990)، ژوئل روبلس (لستر 0-2 اورتون، دسامبر 2016) و یورگ اشماتکه (دورتموند 3-2 فرایبورگ؛ می 1996) هستند.