آسیا لیگ قهرمانان آسیا

خطر کاهش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا

فوتبال ترایب- مسئول مسابقات سازمان لیگ فوتبال ایران اعلام کرد: سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا تا سال 2018 تغییر نمی کند ولی پس از آن معیارها تغییر خواهد کرد.

با اعلام تازه ترین رده بندی لیگ های معتبر آسیا که در آن لیگ ایران جایگاهی بهتر از هشتمی نیافت، شائبه این به وجود آمد که در فصل آینده لیگ با کاهش سهمیه روبرو خواهد شد. سعید فتاحی میگوید: سهمیه تا 2018 معین شده است و پس از آن برای فصل های بعد تصمصم گیری خواهد شد.

سیستم فعلی ارزش گذاری به این ترتیب است که 30 درصد عملکرد تیم ملی و 70 درصد عملکرد باشگاه ها در ‏لیگ قهرمانان آسیا ملاک قرار گرفته است ولی از 2019 به بعد، همانند رده بندی فعلی که اعلام شده است، ارزش عملکرد تیم های باشگاهی در رقابت های آسیایی 90 درصدی خواهد شد و تیم ملی تنها 10 درصد در رتبه بندی تاثیر خواهد داشت.

تیم ملی ما در رده بندی فیفا بهترین تیم آسیاست و فعلن ده درصد را کامل گرفته است ولی به دلیل عملکرد بد تیم های باشگاهی ما در 4 سال اخیر، وضعیت ما در بخش 90 درصدی تعریفی ندارد. باشگاههای ما دو فصل فرصت دارند که این عملکرد را بهبود ببخشند و مانع کاهش سهمیه ما در آسیا شوند.