استقلال

گزارش: جام نیم فصل دوم در دستان استقلال

فوتبال ترایب- استقلال با کسب 35 امتیاز و یک امتیاز اختلاف با پرسپولیس، صدرنشین نیم فصل دوم لیگ برتر شد. تیم علی منصوریان که لیگ را نامطمئن و ناهماهنگ آغاز کرده بود، در نهایت به نایب قهرمانی رسید.

منصوریان استقلالی را تحویل گرفت که تعداد زیادی از بازیکنان آن در حال خروج از باشگاه بودند. خود منصوریان هم لیست بلند بالایی در اختیار مدیران گذاشت و سعی کرد با خریدهای گران قیمت و پر سر و صدا، تیم را از روز اول پر ابهت و خطرناک ببندد.

اما نتیجه کاملا به عکس بود. تیم علی منصور هفت هفته طول کشید تا طعم پیروزی را بچشد. ستاره های ناهماهنگ و نا آماده و خریدهایی که بیشتر از روی اسم بودند تا نیاز تیم، باعث شدند که تیم علی منصور تیمی سردرگم در حمله و پر اشتباه در دفاع باشد. نقطه قوت منصوریان اما درجا نزدن در سیستم شکست خورده و اعتماد به جوان تر های تیم بود.

تغییر سیستم بازی تهاجمی به سیستم بسته با ضد حملات خطرناک و جا افتادن جوانان در تیم باعث شد که نیم فصل دوم نتایج بسیار خوبی برای استقلالی ها رقم بخورد. شکست دادن پرسپولیس، رقیب دیرینه پس از چند سال و درخشش در آسیا نتیجه این درخشش بود.

استقلال علی منصور اما هنوز مشکل زیادی در فاز حمله دارد. ایجاد موقعیت های اندک و ازدست دادن همانها باعث شده تا راه رسیدن به دروازه رقبا سخت تر از همیشه باشد. نبود یک هافبک خلاق و یک مهاجم نوک بالفطره مشکل اصلی هجوم های استقلال در این فصل بود.

البته منصوریان تلاش کرد با افزودن جپاروف به تیم مشکل خلاقیت در خط هافبک را برطرف کند که به علت محرومیت فیفا نتوانست. کاوه رضایی هم که امید اصلی آبی ها در نوک پیکان تهاجمی بود به علت نرسیدن توپ های خوب بیشتر گل سازی کرد تا گل زنی. دیگرمهاجمان تیم هم به ندرت درخشش مداوم داشتند و نمیشد همیشه به آنها دل بست.

ماموریت این فصل استقلال هنوز به پایان نرسیده است و با صعود احتمالی از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، راه دشوار آسیایی آنها ادامه خواهد یافت.

تیم منصوریان اگر بتواند اسکلت فعلی را حفظ کند و مهره های جوان و مفیدی به مجموعه خود اضافه کند میتواند در فصل آینده مدعی قهرمانی لیگ برتر باشد.