انگلیس

کریک فاش کرد؛ نقشه عجیب کی روش برای متوقف کردن بارسا

فوتبال ترایب- 9 سال از روزی که منچستریونایتد موفق شد با شوت تماشایی پل اسکولز، بارسلونا را شکست بدهد و به فینال لیگ قهرمانان 2009 برسد، می گذرد.

آن گل برای همیشه به یاد ماندنی ترین لحظه آن دیدار خواهد بود اما در هر دو دیدار رفت و برگشت، شیاطین سرخ فشار زیادی از سوی بارسا که در حال تبدیل شدن به قدرت اول فوتبال اروپا بود، را تحمل کردند.

مقاومت دقیقا کاری بود که شاگردان سرالکس فرگوسن انجام دادند و بخش زیادی از این موفقیت به خاطر توصیه های تاکتیکی کارلوس کی روش، دستیار آن زمان سرالکس فرگوسن بود. تنها بعد از جدایی این مربی پرتغالی از یونایتد بود که ارزش های او به طور دقیق شناخته شد. در واقع او بود که برنامه های تاکتیکی یونایتد به ویژه در دیدارهای اروپایی را طراحی می کرد.

مایکل کریک، کاپیتان فعلی منچستریونایتد، که به تازگی در شبکه اسکای اسپورتس حضور پیدا کرد، در مورد سیستم 2-4-4 منچستریونایتد باعث خنثی شدن حملات بارسا شد، صحبت کرد.

” ما برنامه بسیار فشرده ای داشتیم زیرا در لیگ و چمپیونزلیگ باید بازی می کردیم. واقعا زمانی برای تمرینات فیزیکی نداشتیم و باید خیلی تمرین می کردیم. اما کارلوش کی روش تمرینات را در دست گرفت و دو تشک از سالن بدنسازی به زمین تمرین آورد.

ما معمولا روی آن تشک ها می نشستیم اما او آنها را به زمین آورد و آنها را بین من و اسکولز که در خط میانی بودیم و فردیناند و وز براون که در مرکز دفاع بودند، قرار داد ما با خودمان فکر می کردیم که او چه کار می کند؟

او گفت که برای 5 دقیقه اجازه ندهید توپ به این تشک ها برخورد کند. بنابراین ما باید آن فضا را به خوبی پوشش می دادیم؛ جایی که بارسا از آن می توانست به محوطه جریمه ما برسد؛ منطقه بود که آنها می خواستند به آن برسند. آنها در آن زمان به این شکل بازی می کردند.

ما 2-4-4 بازی می کردیم؛ دو خط 4 نفره و آن فضا را پوشش دادیم و بازی در بارسلونا 0-0 شد و در بازی برگشت توانستیم آنها را در الدترافورد شکست بدهیم. همین چیزهای کوچک باعث می شود شما بیشتر فکر کنید.”

زیر نظر فرگوسن، منچستریونایتد به راحتی می توانست بازی اش را به تیم های کوچک دیکته کند اما مقابل تیم های بزرگ، آنها نیاز به برنامه تاکتیکی بهتری داشتند و در آن زمان بود که کی روش نقش اصلی اش را ایفا می کرد.