لیگ ایران

نگاهی به تیم های ادوار لیگ برتر: دایناسورها و صفر کیلومترها

فوتبال ترایب- با صعود سپیدرود و پارس جنوبی جم به لیگ برتر، تاکنون 38 تیم توانسته اند در سطح اول فوتبال کشور طی شانزده سال حضور داشته باشند. با ثبات ترین تیمها که در همه ادوار حضور داشتند، تیم های پرطرفدار پایتخت، استقلال و پرسپولیس و تیم های محبوب اصفهان، سپاهان و ذوب آهن و البته تیم کم حاشیه سایپا هستند.

پس از این تیمها فولاد خوزستان که تا به حال دو قهرمانی در این رقابت ها بدست آورده است قرار دارد. فولاد به جز فصل 86-87 که در دسته یک حضور داشت در 15 دوره دیگر در لیگ ماندگار بود.

ملوان انزلی تیم ریشه دار گیلانی با اینکه همیشه مشکلات متنوع مالی و مدیریتی دارد ولی به غیر از دو دوره در بقیه ادوار در رده های پایینی جدول خود را حفظ کرد. این تیم امسال هم با یک امتیاز اختلاف از صعود به لیگ برتر بازماند. صبای قم که ابتدا با نام صبا باتری وارد لیگ برتر شد، 13 فصل متوالی است که در لیگ حضور دارد. این تیم امسال شانس دوم سقوط به دسته یک است و اگر این اتفاق رخ ندهد، سال آینده نیز در لیگ حضور خواهد داشت.
فجر شهید سپاسی شیراز تیمی بود که همیشه جوانان آینده داری به فوتبال ما معرفی میکرد. این تیم از ابتدای لیگ برتر حضور داشت ولی سه فصل است که در دسته یک حضور دارد و امسال نیز به سختی از سقوط خود به لیگ دو جلوگیری کرد.

تیم ریشه دار پاس تهران یکی از حسرت های لیگ کشور است که با تبدیل شدن به پاس همدان عملا نابود شد. این تیم نیز با دونام پاس تهران و همدان تا سال 90 در ده دوره لیگ حضور داشت و سپس به دسته پایین تر سقوط کرد و در حال حاضر در لیگ دسته دو حضور دارد.

تراکتورسازی تبریز، تیم پرطرفدار آذربایجان، تیمی بود که در همان اولین لیگ برتر به دسته پایین سقوط کرد و بعد از هفت فصل ناکامی، در فصل 88-89 به لیگ برتر بازگشت و مجموعن 9 لیگ برتر را تجربه کرد.

تیم های دیگر نیز معمولا به صورت آسانسوری بین لیگهای پایین تر و لیگ برتر در حرکت هستند. پیکان تهران، راه آهن، مس کرمان، ابومسلم مشهد، استقلال اهواز، نفت تهران، برق شیراز، استقلال رشت (با نامهای پگاه و داماش نیز در لیگ بود)، صنعت نفت آبادان، استقلال صنعتی خوزستان، شاهین بوشهر، گسترش فولاد تبریز،استیل آذین تهران، شموشک نوشهر، پدیده شاندیز مشهد (پدیده مشهد فعلی)، شهرداری تبریز،آلومنیوم هرمزگان، پیام مشهد،سیاه جامگان مشهد، مس سرچشمه،نفت مسجد سلیمان، شیرین فراز کرمانشاه، شهید قندی یزد، گهر دورود، ماشین سازی تبریز، پارس جنوبی جم، سپید رود رشت دیگر تیمهای این لیست 38 تیمی اند.