پرسپولیس

گزارش آ.اس: دربی تهران در بین 16 دربی حساس دنیا

فوتبال ترایب- دیدار تیم های همشهری همیشه از حساسیت ویژه ای برخوردار بوده اما جو بعضی از این دیدارها به اندازه ای ملتهب و پرتنش است که شهرتی جهانی پیدا کرده اند. نشریه اسپانیایی آ.اس در گزارشی به 16 دربی حساس دنیا پرداخته است.

پنارول- ناسیونال (اروگوئه)

سوپرکلاسیکوی اروگوئه را دو تیم پرطرفدار مونته ویدئو برگزار می کنند. این قدیمی ترین دربی دنیا خارج از بریتانیاست که بیش از 100 سال قدمت دارد. اولین رویارویی دو تیم در سال 1900 اتفاق افتاد.

المپیاکوس-پاناتیانایکوس (یونان)

جنجالی ترین دیدار در فوتبال یونان. رقابت دو تیم از تفاوت در طبقه هواداران دو تیم ریشه گرفته است. طرفداران المپیاکوس را طبقه کارگر تشکیل می دهند و طرفداران پاناتینایکوس بیشتر از طبقه مرفه هستند.

میلان-اینتر (ایتالیا)

معروف به دربی دلامادونینا. جالب اینکه اولین دیدار دو تیم در سال 1908، در سوئیس برگزار شد و نه در میلان.

رم- لاتزیو (ایتالیا)

دو تیم پایتخت در رویارویی با قدرت های شمال (یوونتوس، میلان و اینتر) با هم متحد هستند اما وقتی که مقابل هم قرار می گیرند، داستان متفاوت است. دیدار دو تیم معمولا با درگیری بین هواداران و بازیکنان به پایان می رسد.

کایزر چیف- اورلاندو پیریتس (آفریقای جنوبی)

“دربی سووتو” مهمترین دیدار در آفریقای جنوبی است و احتمال حساس ترین دیدار در کل آفریقا. اولین دیدار دو تیم در سال 1970 انجام شد.

فلامینگو-فلومیننزه (برزیل)

هرچند برای 20 سال دیدار فلامینگو-واسکودوگاما اهمیت بیشتری داشت اما این دیدار از قدرت و حساسیت بیشتری برخوردار است.

فنرباغچه- گالاتاسرای(ترکیه)

حساس ترین دربی ترکیه بین نیمه اروپایی و آسیایی ترکیه. گالاتاسرای را دانشجویایی که به اروپا تمایل داشتند، تاسیس کردند؛ در حالی فنرباغچه در سمت آسیایی استانبول قرار دارد و به طبقه کارگر نزدیک تر است.

ستاره سرخ-پارتیزان (صربستان)

دیدار دو تیم که به “دربی ابدی” معروف است، بین دو تیم مهم بلگراد برگزار می شود. رقابت دو تیم در هندبال و بسکتبال هم به اندازه فوتبال گرم و جذاب است.

استقلال-پرسپولیس (ایران)

معروف به دربی تهران، یکی از گرم ترین دربی های دنیاست. اولین رویارویی دو تیم در سال 1968 اتفاق افتاد.

رئال مادرید-اتلتیکو مادرید(اسپانیا)

مهمترین دربی پایتخت اسپانیا بین دو تیمی که از نظر هوادار و سابقه قابل مقایسه با سایر تیم های این شهر نیستند. اولین رویارویی دو تیم در سال 1906 برگزار شد.

سلتیک-رنجرز (اسکاتلند)

یکی از معدود دربی های دنیا که جدال دو تیم را اختلافات مذهبی شکل داده است؛ بین رنجرزهای کاتولیک و سلتیک های پروتستان.

بوکاجونیورز-ریورپلات (آرژانتین)

یکی از حساس ترین رقابت های ورزشی دنیا. گاردین در سال 2004 در فهرستی برای 50 رقابت ورزشی که باید قبل از مرگ دید، این دیدار را در صدر قرار داد. بسیاری سوپرکلاسیکوی آرژانتین را از ال کلاسیکوی اسپانیا جذاب تر می دانند.

الاهلی-الزمالک (مصر)

یکی دیگر از دربی های جذاب آفریقا که سویه های سیاسی پررنگی دارد. هواداران دو تیم نقش مهمی در انقلاب مصر در سال 2010 داشتند.

سویا-بتیس (اسپانیا)

دربی حساس ایالت آندلس جذابیت زیادی در اسپانیا دارد و طرفداران سایر تیم ها هم آن را دنبال می کنند.

بنفیکا-اسپورتینگ (پرتغال)

دربی پایتخت پرتغال بین دو تیم از سه قطب فوتبال این کشور. این از آن دیدارهایی است که نتیجه آن فارغ از جایگاه دو تیم در جدول مشخص می شود.

استون ویلا-بیرمنگام (انگلیس)

جلوتر از همه دربی های مهم انگلیس از نظر حساسیت قرار دارد؛ هرچند هیچ یک از دو تیم در حال حاضر در بالاترین سطح فوتبال این کشور حضور ندارند.