ایران

قرارداد آدیداس با فدراسیون در هاله ای از ابهام

فوتبال ترایب- در حالی که به نظر می رسید همه چیز برای ورود برند آدیداس روی پیراهن‌های تیم ملی فوتبال آماده شده است باز هم در مسیر این قرارداد تاخیر ایجاد شد. علت تاخیر تعیین تکلیف نشدن قرارداد قبلی با برند جیووا است. فدراسیون در حالی به دنبال بستن قرارداد با آدیداس است که هنوز عملاً طرف قرارداد آن برند ایتالیایی است.

ماجرا از جایی شروع شد که کفاشیان در روزهای پایانی صدارت در فدراسیون قراردادی عجیب و با عجله با برندی بی نام و نشان از ایتالیا امضا کرد آنقدر برای این کار تعجیل شد که حتا فرصت رونمایی از طرح و نمایش جنس پیراهنهای تیم ملی به دست نیامد.

در روزهای بعد علت این عجله مشخص شد. کیفیت طراحی و مواد اولیه پیراهن ها، جزئیات قرارداد و بی نام و نشان بودن این برند آنقدر جای سوال و ابهام داشت که اگر پیش از اجرای قرارداد رسانه ای میشد، احتمالاً این قرارداد اصلاً سر نمی گرفت.

با حضور مهدی تاج در سمت ریاست فدراسیون و مشخص شدن کیفیت بسیار پایین البسه و طراحی بسیار ساده و ابتدایی آنها و همچنین نقاط تاریک قرار داد؛ مشکلاتی برای ادامه آن به وجود آمد. فدراسیون به صورت یکطرفه از اجرای قرارداد سرباز زد و علارغم اعتراض ‌های جیووا از البسه آدیداس بر تن بازیکنان تیم ملی ایران در مقدماتی جام جهانی استفاده کرد. فدراسیون تلاش زیادی کرد تا با نمایندگان این برند توافقی برای فسخ قرارداد انجام دهد ولی این قرارداد لقمه بسیاری چربی بود که ایتالیایی ها به این راحتی از آن دست نمی کشیدند.

از سوی دیگر نمایندگان فدراسیون به رایزنی با آدیداس پرداختند این شرکت را برای تامین پوشاک تیم ملی راضی کنند. در حالیکه توافق با آدیداس به مراحل پایانی نزدیک می شود قرارداد جیووا سد راه آن شده است. مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال می گوید که قرارداد پیشنهادی آدیداس هم اکنون در دست ماست اما با توجه به مسائل حقوقی قرارداد قبلی، دست نگاه داشته ایم.

به نظر می رسد فدراسیون راه حل بینابینی پیدا کرده است و قصد دارد با پیشنهاد جدیدی نظر مساعد جیووا را جلب کند. در این پیشنهاد جیووا و آدیداس به صورت موازی با فدراسیون فوتبال همکاری خواهند کرد. بدین ترتیب که پوشاک تیم ملی فوتبال در جام جهانی ۲۰۱8 روسیه از طرف آدیداس تامین خواهد شد و جیووا مسئولیت پوشاک دیگر تیم های ملی همچون تیم‌های ملی پایه، تیم فوتسال، فوتبال ساحلی و بانوان را به عهده خواهد داشت.

صفی الله فغان پور مسیول حقوقی فدراسیون میگوید: اعتقاد ما در فدراسیون این است که قرارداد قبلی با این مشخصات و کیفیت کار قابل اجرا نیست اما چون قرارداد به صورت رسمی بسته شده است و فسخ آن موجب محکومیت ما در سازمان های بین المللی می شود، این پیشنهاد را جیووا دادیم تا گره این مشکل گشوده شود. البته در صورت به ثمر رسیدن این پیشنهاد و با توجه به سیاستهای جدید فدراسیون در استفاده از تولید داخلی ما حتمن روی کیفیت پوشاک تولیدی این برند و همچنین تولید آنها در داخل کشور تاکید خواهیم کرد.