پرسپولیس

گزارش: بازیکنان پرسپولیس، این بار در آزمون هواداری

فوتبال ترایب- سکوهای خالی ورزشگاه آزادی در بازی دیروز پرسپولیس با ذوب آهن و شعارهای معدود تماشاگران حاضر در ورزشگاه نشان دهنده این بود که آنها از رفتار و اعتصاب بازیکنان این تیم راضی نیستند. هواداران این پیام را به پرسپولیسی ها دادند “ما بازیکنی که به پیراهن باشگاه تعصب نداشته باشد را نمی خواهیم. بازیکنی که حاضر باشد به قیمت دریافت مطالبات خود کل تیم را دچار مشکل و حاشیه کنند مورد علاقه ما نخواهد بود”

واکنش بازیکنان پرسپولیس اما تند و صریح بود. بازیکنان در اقدامی مشترک نوشته ای را در اینستاگرام منتشر کردند. آنها در این متن، که با ترجیع بند کنایه آمیز ” بی غیرت ها” نوشته شده بود، با به رخ کشیدن قهرمانی ها و رکوردهای پرسپولیس امسال، اقدام خود را به دلیل دریافت 60 درصد حق و حقوق خانواده خود عنوان کردند. علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم که پا را از این حد فراتر گذاشت و اعلام کرد به دلیل نسبت بی غیرتی، بعد از بازی الوحده دیگر درون دروازه پرسپولیس نخواهد ایستاد.

برخوردی برخورد چنین تند از سوی بازیکنانی که همیشه خود را مدیون حمایت و همراهی هواداران و تماشاگران قرمز می ‌دانستند دور از انتظار بود. در گذشته شاید یک یا دو بازیکن از یکی از تیم های سرخابی رودرروی تماشاگران قرار گرفته بودند اما این بار بازیکنان پرسپولیس نشان دادند همانطور که در زمین و هنگام نبرد با رقبا یکدل و یکصدا هستند در پاسخ گویی به هواداران خشمگین نیز دست در دست یکدیگر دارند.این برخورد با هواداری که حداقل در دو سال گذشته لحظه ای از حمایت و پشتیبانی تیمش دست نکشیده بود و حتا پس از شکست در دربی و یا از دست دادن قهرمانی فصل قبل پشت تیم را خالی نکرده بود عجیب و قدر ناشناسانه مینمود.

نمی‌خواهیم بحث کهنه ی غیرت و عرق پیراهن باشگاه را به میان بیاوریم چراکه می ‌دانیم مناسبات فوتبال حرفه ای این مباحث را بر نمی تابد. هواداران تیم‌های سرخابی نیز انتظار ندارند که بازیکنان همانند دهه ۶۰ برای رضای خدا پا به توپ شوند و با مسافرکشی روزگار بگذرانند. اما این انتظار منطقی است که بازیکنانی که همه شرایط مالی و مدیریتی باشگاه بزرگی مانند پرسپولیس را می‌داند و به واسطه ی بزرگی نام آن بزرگ شده اند، قدر این موقعیت را بدانند و برای به دست آوردن مطالبات البته به حق خود، تیم را به بحران وارد نکند. این در حالی است که امسال تیم های بزرگ پایتخت یکی از بهترین سال های مالی را پشت سر گذاشتند و بازیکنان این دو تیم به طور متوسط نزدیک به ۷۰ درصد قرارداد خود را دریافت کردند.

بازیکنان جوان تیمهای محبوب باید بدانند منتی بر گردن هوادار ندارند و هویت آنها در گرو این هوادار است. آنها اگر میخواهند به پانتئون افتخارات و اسطوره های باشگاه ها وارد شوند باید همانند آنها عمل کنند. ولی اگر فقط به مسایل مالی و مقایسه با رقبا می اندیشند، خود دانند.