لیگ ایران پرسپولیس

بررسی وضعیت قراردادهای تیمهای لیگ برتری: پز عالی و جیب خالی

فوتبال ترایب- ساعت 20 روز پنجشنبه 14 اردیبهشت ماه این فصل لیگ برتر با تمام حواشی و خوبی و زشتی ها به پایان خواهد رسید. اما چیزی که نه این فصل بلکه همیشه در فوتبال ما باقی مانده است، قراردادهای ناتمام، مطالبات مانده بازیکنان و مربیان و مدیران خندان ابتدای فصل و فراری در انتهای فصل است.

این فصل هم گو اینکه به نسبت پیشرفت بهتری در پرداخت قراردادهای بازیکنان شد اما هنوز فاصله عجیبی تا حل این معضل وجود دارد. در حالی روزهای پایانی لیگ را سپری میکنیم که نیمی از تیمهای لیگ برتری کمتر از 60 درصد قرارداد بازیکنان را پرداخت کرده اند و بازیکنان پنج تیم کمتر از 50 درصد دریافتی دارند. تازه این درصدها شامل تمام چک ها و سندها و اقلام دیگری است که به بازیکنان داده شده است و معلوم نیست همه آنها به پول تبدیل شود.

استقلالی های تهرانی بیشترین دریافتی را تاکنون داشته اند و ا چک های رمزداری که به تازگی خبرش درز کرده است حدود 78 درصد حق و حقوقشان را گرفته اند و حتی برخی بازیکنان با قرارداد پایین تر، تسویه حساب هم کرده اند. سپاهان و پدیده تیمهایی هستند که تا 70 درصد پرداختی دارند و احتمالن تا پایان فصل کل مبالغ را تسویه خواهند کرد. سپاهانی ها که همیشه جزو تیمهای متمول لیگ بوده اند با استراتژی کاهش بودجه دولت، دست و بالشان برای خرج تراشی بسته تر شده است ولی هنوز میتوانند بازیکنان را تامین کنند. پدیده ای ها هم پس از جنجال های شرکت پدیده، مشکلات زیادی را تحمل کردند ولی گویا این شرکت در حال حل مشکلات خود است و در نتیجه تیم آن هم مشکلات کمتری را پیش رو خواهد داشت.

پرسپولیسی ها که این روزها داستان اعتصابشان ورد زبان است نیز بین 60 تا 70 درصد دریافتی دارند و البته برخی ها هم از سال گذشته طلبکارند. پیکان، نفت آبادان و تراکتورسازی هم بیش از 60 درصد قرارداد را پرداخته اند.

در رده های پایانی، تیمهای صنعتی سایپا، فولاد، گسترش و ماشین سازی هم در نبود بودجه های باد آورده سابق، وضعیت جالبی ندارند و به سختی بیش از 50 درصد مبالغ را پرداخته اند.

وضعیت سیاه جامگان و صبا که در لبه سقوط هستند تعریفی ندارد. این دو تیم همیشه مشکلات مالی داشته اند و علاوه بر مطالبات تلنبار شده سالهای قبل، امسال هم پرداختی های 40 تا 45 درصدیشان نشان از ادامه این داستان دارد.

وضعیت نفت تهران بغرنج تر از سایر تیمهاست. تیم تغییر مدیرت داده است اما عملن کسی مسئولش نیست. انتقادهای علی دایی هم به این وضع تاکنون نتیجه ای نداشت تا این بچه سرراهی، نه از والدین قبلی خیری ببیند و نه از والدین جدید.

ماجرای قهرمان فصل گذشته لیگ از همه تیمها غم انگیز تر است. تیمی که نماینده ایران در آسیاست بازیکنانی دارد که نهایتن بین 20 تا 45 درصد پول خود را دریافت کرده اند. این در حالی است که اکثر این بازیکنان قراردادهای بسیار ارزان قیمتی دارند و این نشان دهنده عمق فاجعه در این تیم شهرستانی سخت کوش است.

به نظر میرسد مسئولان فدراسیون فوتبال باید به فکر راه حل تازه ای برای این مشکل قدیمی باشند. مدیران باشگاه ها باید به گونه ای موظف باشند که تعهداتی که در قبال بازیکنان در فصل نقل و انتقال ایجاد میکنند را پاسخگو باشند چیزی که با جابجایی روز به روز مدیران کار سختی است.