اسپانیا

پنج دلیل برای درخشش بیشتر رونالدو از مسی در ال کلاسیکو

فوتبال ترایب- رئال مادرید و بارسلونا امشب برای دویست و سی و چهارمین بار در تاریخ شان مقابل هم قرار می گیرند اما در 8 سال گذشته، این دیدار در واقع به تقابل کریس رونالدو و لیونل مسی تبدیل شده است. در دیدار رفت دو تیم که در نوکمپ برگزار شد، دو تیم به تساوی 1-1 رضایت دادند اما برای این دیدار شانس کهکشانی ها بیشتر به نظر می رسد.

کریس رونالدو و هم تیمی هایش می توانند با پیروزی در این دیدار به امیدهای قهرمانی بارسا پایان بدهند و این فشارها روی مسی برای ارائه یک نمایش درخشان را افزایش می دهد. در اینجا 5 دلیل اینکه چرا رونالدو می تواند در ال کلاسیکو نمایش بهتری از مسی داشته باشد را مرور می کنیم:

1- ال کلاسیکوهای اخیر

مسی با 21 گل و 13 پاس گل، بهترین آمار را در تاریخ ال کلاسیکو دارد؛ در حالی که رونالدو 16 گل زده و یک پاس گل داده است اما اگر آمار این دو از سال 2009 و زمانی که رونالدو به لالیگا رفت را حساب کنیم، ستاره پرتغالی یک گل بیشتر زده است. در واقع در این 8 سال، مسی 15 بار دروازه رئال را باز کرده است. ضمن اینکه در 6 بازی اخیر رئال و بارسا هم مسی موفق به گلزنی نشده است؛ در حالی که رونالدو در این 6 دیدار، 3 بار دروازه بارسا را باز کرده است.

2- عملکرد در بازی های اخیر

اگر عملکرد این دو فوق ستاره از ابتدای فصل در نظر بگیریم، مسی با 45 گل و 17 پاس گل در 45 بازی، آمار به مراتب بهتری از رونالدو دارد که در 38 بازی، 31 گل زده و 12 پاس گل داده است اما اگر 5 بازی اخیر این دو را در نظر بگیریم، شاید تصویر بهتری از فرم کنونی آنها به دست بدهد. مسی 4 گل زده و دو پاس گل داده که همه آنها در دو دیدار مقابل سویا و رئال سوسیداد به دست آمده و در سه دیدار دیگر-دو دیدار برابر یوونتوس و یک بازی مقابل مالاگا- او نتوانسته کمکی به باز کردن دروازه حریف بکند.

این در حالی است که رونالدو در 5 دیدار، 5 گل زده که همگی در دو دیدار مقابل بایرن بوده است. اما در دیدارهایی که موفق به گلزنی نشده، توانسته دو پاس گل مقابل بیلبائو و یک پاس گل مقابل آلاوس بدهد. در تنها دیداری که او نقشی در گلزنی نداشت، دیدار برابر اتلتیکو مادرید بود.

3- پست بازی مشخص تر

به جز در معدود لحظات و بازی ها، تقریبا می توان گفت که کریس رونالدویی که به عنوان وینگر بازی می کرد، دیگر ناپدید شده است.

با بالا رفتن سن، رونالدو متوجه شده که دیگر نمی تواند مانند گذشته یار مستقیمش را به راحتی کنار بزند و به همین دلیل، حالا بیش از گذشته به سمت مرکز و نوک حمله بازی می کند و این برایش موثر بوده است. شاید دیگر به اندازه گذشته در جریان بازی تاثیرگذار نباشد اما در لحظات خاص، سرنوشت ساز می شود.

در مقابل لیونل مسی که در ماه های اخیر، بیشتر به سمت میانه زمین متمایل شده و این روی بازی او تاثیر گذاشته است. او در دو دیدار مقابل یوونتوس نقش یک طراح را داشت و موقعیت های گلزنی خوبی هم ایجاد کرد اما همین که بارسا نتوانست در 180 دقیقه دروازه بیانکونری را باز کند، به این معنی است که آبی و اناری ها همچنان به ستاره آرژانتینی در جلو زمین بیشتر نیاز دارند.

4- شرایط ذهنی

اگر در 18 ماه گذشته یک موضوع ثابت شده باشد، این است که کریس رونالدو از نظر شرایط ذهنی قوی تر از لیونل مسی است.

شاید ستاره پرتغالی به اندازه کاپیتان آرژانتین باتکنیک نباشد اما در لحظات سخت، این رونالدو است که می تواند تیمش را به پیش ببرد. دیدار فصل قبل مقابل ولفسبورگ، پنالتی فینال چمپیونزلیگ مقابل اتلتیکو مادرید، نجات پرتغال در دیدار مقابل مجارستان و قهرمانی در یورو و گل های اخیری که مقابل بایرن به ثمر رساند.

اما مسی در این مدت بعد از ناکامی های تیم ملی آرژانتین، انگشت اتهام را به سوی هم تیمی هایش گرفت. در بازگشت معجزه آسای بارسا مقابل پاری سن ژرمن هم این نیمار بود که نقش به مراتب مهمتری از مسی داشت. در نهایت در دیدار مقابل یوونتوس هم مسی نتوانست کاری از پیش ببرد.

5- شرایط تیمی

هرچقدر هم شرایط فردی یک بازیکن را تحلیل کنیم، باز هم فوتبال یک ورزش تیمی است. رونالدو و مسی در چند سال اخیر تنها برنده های توپ طلا بودند اما موفقیت آنها ارتباط مستقیمی با موفقیت تیم های شان داشته است. در چنین شرایطی، رونالدو از این نظر هم دست بالا را دارد. رئال در این فصل تیم باثبات تری بود و در 55 دیدار پیاپی موفق به گلزنی شد. در حالی که بارسا در دیدارهای اخیر بارها به مشکل خورده؛ ضمن اینکه برای دیدار امشب، نیمار که در بیشتر گل هایی که مسی به ثمر رسانده، نقش داشته، غایب است.

منبع: sportskeeda