جام جهانی 2018 ایران

فوتبال ملی ایران زیر تیغ کمیته انضباطی فیفا

اتفاقات بازی ایران چین با ارایه گزارش ناظر بازی به کمیته انضباطی فیفا وارد مرحله تازه ای شد.همانطور که پیش بینی میشد حوادث این بازی میتواندبه ضرر فوتبال ملی ما تمام شود. حضور بیش از اندازه تماشاگران در استادیوم و پرتاب نارنجک دستی در طول بازی دو خلاف مشهود و مهمی هستند که در این بازی انجام شد و با توجه به حساسیت فیفا در این مسایل میتواند محرومیتهایی برای ما به همراه داشته باشد.

فدراسیون فوتبال برای حمایت هر چه بیشتر تیم ملی بلیطهای این بازی حساس از مرحله گروهی مقدماتی جام جهانی را رایگان اعلام کرد، این موضوع باعث هجوم علاقه مندان به ورزشگاه آزادی شد. تا جایی که کنترل ورود و خروج از دست نیروهای امنیت ورزشگاه در رفت و تماشاگران به سبک مسابقات دهه شصت لیگ، علاوه بر سکوها، تمامی راهروها، دیواره ها و ستونها را نیز اشغال کردند.

از طرف دیگر پرتاب نارنجک دستی در نیمه دوم که باعث مصدومیت جزیی کمک داور دیدار شد هم از مسایلی است که داور این اختیار را داشت که بازی را نیمه تمام اعلام کند. از آنجایی که فیفا بسیار به آن حساس است، داور دیدار درباره عدم قطع بازی (حتی برای چند دقیقه) مورد بازخواست هم قرار گرفت .

کمیته انضباطی فیفا در چنین مواردی پس از برگزاری جلسه رای خود را به فدراسیونها اعلام میکند و جریمه احتمالی ممکن است شامل جریمه نقدی سنگین یا حتی برگزاری بازی بعدی بدون حضور تماشاگر باشد. اتفاقی که به هیچ وجه برای فوتبال ما خوشایند نیست و مدیران فدراسیون در تلاش برای کاهش عواقب آن هستند. چرا که دوست دارند جشن صعود محتمل ایران به جام جهانی 2018 روسیه را در بازی با ازبکستان، با حضور همه جانبه تماشاگران و هواداران تیم ملی در آزادی برگزار کنند.

پرتاب ترقه، انداختن لیزر و سایر رفتارهای غیر ورزشی هواداران، به شدت زیر ذره بین فیفا و کنفدراسیون هاست و هواداران واقعی فوتبال در ایران نباید با انجام چنین مسایلی به فوتبال ملی خود ضرر بزنند و موجب آسیب های مالی و معنوی به فوتبال کشور شوند. ما در این هفته هم دو دیدار آسیایی داریم و امید است که دیگر شاهد چنین رفتارهایی نباشیم.