اروپا آلمان

الکساندر نوری، تخت گاز در جاده موفقیت

ستاره این روزهای ایرانی های شاغل در لیگهای اروپایی بر خلاف انتظار، نه در مستطیل سبز که روی نیمکت میدرخشد. الکساندر نوری سرمربی ایرانی آلمانی وردربرمن آلمان، امسال در اولین تجربه مربیگری در سطح اول فوتبال آلمان، شانس گرفتن سهمیه لیگ اروپا را دارد.

نوری دوران فوتبالی پر فروغی نداشت و مهمترین تیمی که در آن بازی کرد، تیم دوم وردربرمن بود. او در تمامی رده های پایه تیم ملی فوتبال کشورمان بازی کرد ولی در سال 2005 به دلیل مصدومیت نتوانست به دعوت برانکو ایوانکویچ مربی وقت تیم ملی پاسخ مثبت دهد و این فرصت خوب را از دست داد.

نوری در سال 2011 مربیگری را در تیم اولدنبورگ آغاز کرد و در سال 2014 به تیم همیشگی خود برمن برگشت و مربیگری تیم دو وردربرمن را به عهده گرفت.

نقطه عطف زندگی وی امسال و در 37 سالگی رخ داد، جایی که در پی اخراج ویکتور اسکریپنیک سرمربی وقت برمن به دلیل کسب نتایج فاجعه بار در اوایل فصل، او به صورت موقت هدایت تیم را به عهده گرفت. این اولین حضور یک ایرانی روی نیمکت یک تیم اروپایی بود.

تیم برمن در ابتدای فصل مشکلات زیادی داشت تا جایی که در 12 بازی سی و یک گل دریافت کرد و از کاندیداهای جدی سقوط به رده پایین تر بود. نوری پس از ورود به نیمکت تیم دست به تغییرات اساسی در تاکتیک و فلسفه بازی تیم زد.

در هفته های ابتدایی حضور وی، عدم خودباوری و تمرکز بازیکنان در داخل و فشارهای منتقدان که او را برای این پست کم تجربه میدانستند از بیرون، مشکلاتی بودند که باید با آنها دست و پنجه نرم میکرد. خوشبختانه با اینکه در مقاطعی جایگاه وی روی نیمکت لرزان شده بود ولی توانست با کمک بازیکنان جوانش نتایج درخشانی بگیرد. تا جایی که وردربرمن در 11 بازی اخیر، 9 پیروزی به دست آورده و شکستی هم نخورده است.

مهمترین نقطه قوت تیم، دفاع مستحکم و با برنامه تیمش است. آنها با بازی های درخشان ویدوالد دروازه بان تیم و موسیاندرو دلانی در دفاع، در این یازده بازی فقط 6 گل دریافت کردند. آماری خیره کننده در حالی که کروسه مهاجم اصلی تیم در بیشتر فصل مصدوم بود و فریتز کاپیتان تیم و سرژ نبری را به دلیل مصدومیت عملا تا انتهای لیگ از دست داده است.

در نتیجه این درخشش، مربی ای که قرار بود فقط چند هفته موقتا روی نیمکت بنشیند حالا با پیشنهاد جدی مدیریت باشگاه برای تمدید قرارداد روبروست. نوری در کنار دو گزینه با تجربه و قدیمی، برونو لابادیا مربی سابق هامبورگ و راجر اشمیت مربی لورکوزن در حال مذاکره با فرانک بائومن مدیر تیم هستند.

منتقدان نوری هنوز کم تجربگی او را با توجه به حضور احتمالی وردربرمن در لیگ اروپا، دلیل عدم صلاحیت وی میدانند ولی با قیمت عجیب 3.5 میلیون یورویی راجر اشمیت و رابطه بسیار خوب بازیکنان با الکساندر نوری، به نظر نمیرسد نوری راه سختی تا حضور دائم روی نیمکت وردربرمن داشته باشد.