ایتالیا

گزارش: دربی میلان یا محله چینی ها؟

پس از اینکه روز گذشته میلان به طور رسمی به یک کنسرسیوم چینی فروخته شد، فردا اولین دربی تمام چینی شهر میلان به میزبانی اینتر برگزار خواهد شد.

این کنسرسیوم چینی با پرداخت 740 میلیون یورو (786 میلیون دلار) به دوره 31 ساله حضور  سیلویو برلوسکونی در میلان که با کسب 29 جام همراه بود، پایان داد.

برلوسکونی که به طور نمادین 1 دهم درصد از سهام باشگاه را برای خودش حفظ کرد، در نامه خداحافظی اش فروش میلان را غیرقابل اجتناب توصیف کرد اما تاکید کرد که با ناراحتی این باشگاه را ترک می کند تا از این به بعد تنها طرفدار شماره یک باشگاه باشد.

دو روز بعد از این اتفاق تاریخی برای روسونری، میلان در سن سیرو مقابل اینتر قرار خواهد گرفت تا اولین دربی چینی این شهر برگزار شود.

اینتر، آخرین تیم ایتالیایی که قهرمان چمپیونزلیگ شد، کمتر از یک سال قبل به گروه تجاری سونینگ که متعلق به میلیاردر چینی، ژانگ جین دونگ است، فروخته شد.

براساس آماری که توسط باشگاه اینتر منتشر شد، جیندونگ این باشگاه را به ارزش 270 میلیون یورو از اریک توهیر خریداری کرد. این میلیونر اندونزیایی هم در اکتبر 2013، نرآتزوری را از ماسیمو موراتی خریده بود.

برلوسکونی، نخست وزیر سابق ایتالیا، در سال 1986 میلان را در شرایط مساعدی نبود، خرید و یکی از بهترین دوران تاریخ این باشگاه را رقم زد اما بعد از افت شدید این باشگاه به دلیل مشکلات مالی چند سال اخیر، در نهایت مجبور شد میلانِ محبوبش را بفروشد.

تحت هدایت برلوسکونی میلان 5 بار قهرمان اروپا شد، 5 بار سوپرکاپ اروپا را فتح کرد، 8 بار جام قهرمانی سری A را بالای سر برد و یک بار هم کوپا ایتالیا را به دست آورد. علاوه بر این 7 قهرمانی در سوپرکاپ ایتالیا، دو قهرمانی در جام بین قاره ای و یک قهرمانی در جام باشگاه های جهان هم در دوره برلوسکونی برای میلان رقم خورد.

اینتر و میلان در حالی مقابل هم قرار می گیرند که پیروزی در این دیدار شانس تیم برنده را برای حضور در رقابت های اروپایی افزایش می دهد.

میلان در حال حاضر با 20 امتیاز اختلاف نسبت به یوونتوس صدرنشین، در رتبه ششم قرار دارد اما با آتالانتا که سهمیه لیگ اروپا را در اختیار دارد، تنها دو امتیاز فاصله دارد.

اینتر با دو امتیاز کمتر از رقیب همشهری در رتبه هفتم است و در صورتی که بتواند در دیدار فردا میلان را شکست بدهد، به رتبه ششم صعود می کند.

آخرین قهرمانی میلان در یک جام به زمستان قبل برگردد؛ زمانی که آنها توانستند با پیروزی مقابل یوونتوس در دوحه، فاتح سوپرکاپ ایتالیا شوند؛ هرچند آخرین قهرمانی آنها در سری A به سال 2011 برمی گردد که توانستند با مکس آلگری، سرمربی فعلی یوونتوس، فاتح اسکودتو شوند.