جام جهانی 2018

چرا تیم کی روش، بهترین تیم آسیاست؟

پیروزی 1-0 مقابل چین و مارچلو لیپی، فاصله 4 امتیازی آنها در صدر جدول گروه A با تیم دوم را در فاصله سه دیدار تا پایان مرحله مقدماتی جام جهانی حفظ کرد و اکنون یک پیروزی مقابل ازبکستان در خانه، برای رسیدن شان به جام جهانی کافی است.

اما چطور می توان در 7 دیدار، تنها 6 گل به ثمر رساند و در عین حال، به اندازه ای در گروه تان از سایر تیم ها برتر باشید که نه تنها به عنوان اولین تیم از آسیا راهی جام جهانی شوید، که این کار را در فاصله دو دیدار باقی مانده مرحله گروهی به انجام برسانید؟

این شرایط ایران در راه رسیدن به روسیه است. این تیمی که در 630 دقیقه از دور نهایی از مرحله مقدماتی جام جهانی در گروه A هنوز گلی دریافت نکرده (اگر مرحله قبل را هم در نظر بگیریم، 928 دقیقه بدون دریافت گل)؛ تیمی که 4 پیروزی 1-0 تا به حال به دست آورده است.

 

 

البته آنها ورژن آسیایی آرسنال اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 نیستند که با فوتبالی خسته کننده، به موفقیت می رسید. آنها تیمی هستند که در بیشتر این بازی ها باید با نتیجه بهتری به پیروزی می رسید زیرا اگر تقصیری هم در رقم خوردن این نتایج داشته باشند، آن استفاده نکردن از موقعیت های شان است؛ در حالی که چند تا از بهترین مهاجمان آسیا را در اختیار دارند. اما برخلاف خیلی از تیم ها، ایران وقتی نمی تواند به گل های بیشتر برسد، دچار اضطراب نمی شود.

این یکی از دلایلی است که ایراننه تنها در رنکینگ فیفا، بالاتر از همه تیم های آسیایی قرار گرفته، بلکه 4 سال است که این عنوان را در اختیار دارد. ایران بی تردید بهترین تیم آسیاست.

نه استرالیا، نه کره جنوبی و نه ژاپن؛ این ایران است که بهترین تیم ملی آسیا در چند سال اخیر است.

دلیل دیگر، کارلوس کی روش است. این مربی پرتغالی از سال 2011 هدایت ایران را برعهده دارد. در این مدت او چند باری استعفا داده و چند بار هم تهدید به استعفا کرده و با مدیران فدراسیون فوتبال ایران درگیری هایی داشته اما آنها همیشه در نهایت به تفاهم رسیدند.

واضح است که آنها به هم نیاز دارند. فدراسیون فوتبال ایران می داند که برای اولین بار در آستانه صعود متوالی به جام جهانی هستند و بیشتر این دستاورد، حاصل کار کی روش است. شاید سر و کار داشتن با کی روش برای مدیران فدراسیون فوتبال ایران گاهی دشوار شده باشد و او دشمنانی در فدراسیون و وزارت ورزش داشته باشد اما وقتی تیم او چنین نمایش های حرفه ای ارائه می دهد و در نتیجه گیری ثبات دارد، آنها دست او را دوباره و دوباره به نشانه دوستی می فشارند و در عین حال، به فکر نهایی کردن پرواز به روسیه هستند.

سرمربی سبق رئال بارها از روسایش در رسانه ها و به شکلی آشکار انتقاد کرده؛ با این وجود، او ایران، هواداران و تیمی که خودش ساخته را دوست دارد.

او در اوایل سال 2017 بار دیگر اعلام کرد که از تیم ایران جدا خواهد شد و بعد از درگیری لفظی با برانکو ایوانکوویچ، سرمربی باشگاه بزرگ تهرانی، پرسپولیس، فدراسیون را متهم کرد که از او حمایت نمی کنند.

اما او که در حال تاریخ سازی برای صعود به اولین حضور پیاپی در جام جهانی است، هیچ گاه در آستانه جدایی از تیم ایران هم قرار نگرفت.

کی روش همچنان در تهران حضور دارد و قصد ندارد شانس رساندن ایران به جام جهانی 2018 و کسب افتخار را به مربی دیگری بدهد.

او به سختی کار کرده و به راحتی می توان گفت که تیم ملی، بسیار سازمان یافته است. بازیکنان می دانند کی روش حضور در روسیه را تضمین کرده و دستورالعمل های او را بی کم و کاست اجرا می کنند.

مهاجمانی مانند سردار آزمون و رضا قوچان نژاد حسادت هر تیمی را در آسیا برمی انگیزند. ضمن اینکه آنها علیرضا جهانبخش و مهدی طارمی را هم دارند.

طارمی کمتر از بقیه مورد توجه قرار گرفته و استفاده از او توسط کی روش، نارضایتی هایی را ایجاد کرده بود اما این مهاجم 24 ساله در زمانی که توپ را در اختیار ندارد، بسیار سختکوش است و وقتی صاحب توپ می شود، تا به حال 7 بار در دیدارهای مقدماتی، دروازه حریفان را باز کرده است.

او عضوی از یک تیم متحد و سختکوش است که از بازیکنانی مستعد و یک مربی مبارزه جو تشکیل شده است. به همین دلیل است که ایران در حال حاضر بهترین تیم آسیاست. آنها تنها تیمی نیستند که می توانند به جام جهانی برسند، بلکه یکی از تیم های آسیایی هستند که می توانند در روسیه نمایش خوبی ارائه بدهد.

این تفاوت آنها با سایرین است. اگر استرالیا، کره و ژاپن به جام جهانی صعود کنند، امید زیادی نیست که بتوانند به مرحله حذفی صعود کنند اما ایران می تواند.

تنها رسیدن به جام جهانی مطرح نیست زیرا ایران تقریبا صعودش را قطعی کرده و اکنون مهم است که در آنجا چه می کنند. اگر ایران به لطف پیروزی های 1-0 بتواند در روسیه به مرحله دوم برسد، کسی نمی تواند شکایتی داشته باشد.

ایران استاندارد جدیدی مشخص کرده و حالا سایر تیم های آسیایی باید خود را به بهترین تیم آسیا برسانند.

جان دردن- فاکس اسپورت